VINEREA-PORTOCALIE IN CAFENEAUA NOASTRA,28 IANUARIE 2022





VINEREA-PORTOCALIE IN CAFENEAUA NOASTRA,28 IANUARIE 2022
Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.
anitanna la SUFLET SI LUMINA ! | |
anitanna la DESPRE SI PRIN…B U C A T… | |
anitanna la DESPRE SI PRIN…B U C A T… | |
anitanna la DESPRE SI PRIN…B U C A T… | |
anitanna la PAGINA PENSIONARILOR ! |
Această prezentare necesită JavaScript.
Un text frumos al sf Paisie Aghioritul:
⛪🏰💒🕌Taci !
„Nu vorbi mai mult decât e nevoie, nu te contrazice cu nimeni, nu supăra pe nimeni prin ce spui. Fugi de prilejurile de a cădea în păcate, pe cât poţi, fugi de agitaţia, zgomotul şi zarva lumii!
Linişteşte-te! Nu te risipi, vrând să faci prea multe, nu îţi pierde pacea sau timpul cu nimicuri. Fă atât cât e nevoie.
Lumea aceasta ne stoarce de putere, ne consumă cu toate problemele ei, şi de multe ori uităm că nu trăim o mie de ani, uităm că rugăciunea sau relaţia noastră cu Dumnezeu e cea mai importantă!
Avem nevoie de linişte, trebuie să învățăm să mai oprim radio-ul, tv-ul, telefonul şi să petrecem o clipă de aur nu doar cu noi înșine, dar mai ales cu Hristos !
În linişte, Dumnezeu îţi vorbeşte prin conştiinţa ta, ia aminte la ce îţi spune și cu siguranță n-o să-ți pară rău !”
(Sf. Paisie Aghioritul).
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Iubirea e singura ce poate să dea…
*puteri nebănuite unui bărbat…
*frumuseţe incredibilă unei femei…
*bunătate fără margini inimii… *strălucire fără seamăn ochilor… *linişte deplină sufletului… şi splendoare inimaginabilă vieţii !
Va doresc sa fiti IUBIRE si sa le aveti pe toate… sa le purtati in suflet mereu ca sa puteti darui din fiecare si celor dragi, ori celor care va sunt alaturi… la bine si la greu ❤
Ne temem
De tot şi de toate.
Ne temem de ploaie,
Ne temem de vânt…
Ne temem de vorbe,
Ne temem de gând.
Ne sperie visul
Ş-apoi îl visăm.
Ne temem de lacrimi
Ş-apoi le vărsăm.
Ne speria vorba
Ş-apoi o rostim.
Fugim de iubire
Ş-apoi o dorim.
Ne temem de „teamă”
Dar n-o ocolim.
Ne speria viaţa…
Dar noi o trăim.
Sa realizam macar in aceste ultime ceasuri cum ca noi toti,oamenii PAMANTULUI suntem egali in fata lui DUMNEZEU ….si saracul si bogatul si desteptul si cel mai sarac cu duhul… si cel bun si cel rau si cel cinstit si cel necinstit… .
Ca toti suntem fiii LUI dupa chipul si asemanarea SA asa ca
sa ne acceptam,ajutam si sa ne…iubim,ori ajutam la necaz si dureri ,sa nu mai fim nepasatori,individualisti,lacomi si sa nu mai alergam dupa lucruri nefolositoare !
Sa ne multumim cu ce avem… !
Doamne ajuta-ne si ne iarta!
Izbaveste-ne din toata durerea si necazul~!
O zi de vineri cu linistea si bucuria sufletului va doresc!
AMIN !
Sa ne fie bine si frumos in suflet si astazi…mereu!
Doamne ajuta-ne !
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Singuratatea
ne viziteaza adesea pe fiecare de vrem ori nu ….
Asa ca:
„Sa nu iei niciodata fericirea de pe chipul oamenilor.
Daca poti mai adauga si tu la ea.
In schimb sa iei mereu tristetea, neincrederea.
Dar lasa-le increderea in ei.
Sa le iei egoismul dar lasa-le bunatatea.
Sa le iei tot ceea ce ii face nefericiti.
Dar sa le lasi mereu fericirea.”
Iuliana Şuiu
Afară plouă ca şi toamna şi-i urât,
Mă uit pe geam ca după tine, şi atât.
În mine toate amintirile te-aşteaptă
De-aceea mi-i privirea stranie şi dreaptă.
…………………………..
Demostene Botez
O zi de vineri binecuvantata!
Doamne ajuta-ne si ne miluieste!
ApreciazăApreciază